Obecnie domy modułowe stały się bardzo popularne i niekiedy nawet zastępują tradycyjne budownictwo. Dlaczego? Są o wiele tańsze, a przy tym nie trzeba czekać wielu lat na wybudowanie, ponieważ powstają szybko. Jednak wiele osób ciekawi, czy potrzebne jest zezwolenie, aby zbudować taki dom na swojej działce. Czy istnieją jakieś zasady w prawie, aby zbudować dom modułowy bez zezwolenia?

Czy istnieją domy modułowe, które nie wymagają pozwoleń na budowę?

W polskim prawie budowlanym w 2015 zaszły zmiany, w wyniku których jest możliwe zbudowanie całorocznego fińskiego domu modułowego bez pozwoleń budowlanych. Istnieje jednak jeden szkopuł, który często psuje szyki przyszłym właścicielom domów, ale niektórym nie robi problemu. Użytkowa powierzchnia takiego domu nie może przekraczać 35 m2. Nawet, jeśli dom jest jeszcze mniejszy, nie oznacza to, że będziemy mogli uniknąć każdych koniecznych formalności. Niezbędna będzie wizyta w urzędzie i zgłoszenie budowy razem z koniecznymi dokumentami, na które składają się takie elementy:

Jakie są konsekwencje za łamanie prawa budowniczego?

Pamiętajmy, żeby nie rozpoczynać budowy przed złożeniem dokumentów ani nie rozbudowywać nielegalnie metrażu domu, ponieważ takie działanie zalicza się do samowoli budowlanej i kwalifikuje się do kary. Konsekwencje finansowe zaczynają się od kary 5 tysięcy złotych, jednakże w bardziej problematycznych przypadkach, konieczna jest nawet rozbiórka domu. Nie liczmy na to, że przewinienie nie zostanie wykryte, ponieważ organy odpowiedzialne za nadzór budowlany często dokonują odkrycia na przykład w czasie aktualizowania map okolicy.