Kredyt na zakup domu cz. 1

Budowa domu staje się nie tylko krokiem w stronę własnego gniazdka, ale również decyzją o wpływie na środowisko i komforcie życia.

Zastanawiasz się nad zakupem domu? Potrzebujesz finansowania budowy domu energooszczędnego, modułowego, szkieletowego, ekologicznego i zdrowego, to znalazłeś się we właściwym miejscu.

Mamy klika wskazówek, które poprowadzą Cię przez często złożoną i czasochłonną procedurę.

Proces ubiegania się o kredyt na budowę domu zaczyna się od nabycia odpowiedniej działki. Jednak niektóre banki oferują finansowanie obejmujące zarówno zakup gruntu, jak i budowę. Konieczne jest jednak wniesienie własnego wkładu w takiej sytuacji (10% – 20%).

Jeżeli posiadasz już działkę, bank może uznać ją za Twój wkład własny, co jest już sporym ułatwieniem dla wielu potencjalnych kredytobiorców. Zanim jednak przystąpisz do budowy wymarzonego domu ważne jest zadbanie o odpowiednią zdolność kredytową. Całkowity koszt kredytu wpływa na analizę profilu finansowego wnioskodawcy, dbając o zabezpieczenie płynnej spłaty zobowiązania. Warto zainwestować czas i dokładnie oszacować koszty budowy oraz dopasować warunki kredytu do realnych możliwości.

Kredyt na budowę domu znacząco się różni od typowego kredytu hipotecznego. Składa się z dwóch etapów: budowy domu (tzw. kredyt budowlany) oraz gdy ten etap inwestycji zakończymy, finansowanie zostaje przekształcone w kredyt hipoteczny. Jedyną niezmienną rzeczą jest fakt, że celem kredytowania jest wybudowanie domu.

W związku z  tym decyzja kredytowa będzie bardziej skomplikowana, inny jest też sposób rozliczania się z bankiem oraz kredytobiorca musi dostarczyć dodatkowe dokumenty.

Ważne jest dobre rozplanowanie prac i ścisła współpraca z wykonawcą. Harmonogram robót ma ogromny wpływ na wypłacanie transz kredytu, a może nawet spowodować zwieszenie kolejnych wypłat.

Sprawdzaj różne oferty

Każdy bank stara się swoją ofertą przyciągnąć klienta, dzięki temu masz możliwość wyboru. Zanim podejmiesz decyzję warto sprawdzić różne oferty banków.

Możemy Ci w tym pomóc. Mamy swoich doradców finansowych, którzy współpracują z wieloma bankami i bezpłatnie przygotują Ci ofertę dostosowaną do Twoich możliwości i potrzeb. Skontaktuj się z nami pomożemy znaleźć odpowiednie finansowanie i ułatwimy przejście przez całą procedurę. 

Pamiętaj, posiadanie konta w danym banku nie oznacza, że dostaniesz tam najlepszą ofertę. 

Musisz dokładnie policzyć, ile będziesz potrzebował na wybudowanie domu.

Twoje wydatki będą zależne od tego czy posiadasz działkę. Ale musisz wziąć również pod uwagę wykonanie projektu i całej dokumentacji niezbędnej do otrzymania pozwoleń na budowę. Zastanów się czy chcesz budować sam, metodą gospodarczą (pamiętaj, że to wielu prac trzeba mieć uprawnienia) czy zatrudniasz wykonawcę, który organizuje całą pracę na budowie łącznie z zakupem wszystkich niezbędnych materiałów budowlanych.   

Dobre przemyślenie wydatków oszczędzi Ci wiele niespodziewanych wydatków, których wcale nie musi być. 

Nie szukaj oszczędności za wszelką cenę. Budujesz się zazwyczaj raz w życiu. Projekt, który wybierzesz, miejsce, czy materiały jakie zastosujesz to inwestycja na dalsze lata. Nie warto robić, byle jak bo później naprawa błędów może Cię dużo więcej kosztować. 

Kredyt na dom ma również inny sposób wyliczania. Przy tradycyjnym kredycie hipotecznym nie ma problemy z wyceną, ponieważ nieruchomość już istnieje. Natomiast przy kredycie budowlanym trudno jest oszacować jaką końcową wartość będzie miała wybudowana nieruchomość. 

Wartość działki, wycena materiałów budowlanych i kosztów prac stanowią fundament, aby uzyskać kredyt hipoteczny na budowę domu oraz zapewnić optymalne warunki finansowe. Wszystko to musi być zgodne z precyzyjnie ustalonym harmonogramem (dlatego tak ważna jest współpraca z wykonawcą), który umożliwi stopniowe wypłacanie kolejnych transz. 

W kolejnej części przedstawimy m.in.

  • jakie formalności musisz dopełnić aby otrzymać kredyt,
  • od czego zależą koszty kredytu oraz co wpływa na Twoją zdolność kredytową i jak ją zwiększyć ​